Beryl

Tbm-50

Nowy produkt

14 Przedmioty

Dostępny

7,72 zł

Opis

Waga 0,01

Więcej informacji

Beryl to kamień pomagający osobom zestresowanym i przepracowanym, aby znajdować priorytety i robić tylko to co jest konieczne, pozbywając się niepotrzebnych obciążeń. Łączy z duchowym prowadzeniem na temat rzeczy najważniejszych, ułatwia realizowanie potencjalnych możliwości i dodaje odwagi, a także wycisza umysł i uwalnia od stresu. Energia berylu pozwala skupić się i ograniczyć czynniki zabierające uwagę, zmniejszyć natłok myśli i poczucie przytłoczenia.

Kolory odwołują się bezpośrednio do naszych uczuć. Rozweselają nas, ożywiają i uspokajają. W fascynującym świecie kamieni szlachetnych najpiękniejszymi barwami wyróżniają się beryle.
Beryl to niezwykle popularny minerał o licznych odmianach, spośród których za najbardziej szlachetną i cenioną uznaje się szmaragd.
Oprócz szmaragdu inne jego popularne odmiany to: akwamaryn, heliodor, morganit, biksbit (intensywnie różowy).
Minerały te bardzo różnią się od siebie kolorystycznie, ale ich właściwości fizyczne i chemiczne są zbliżone.
Beryle składają się z aluminium oraz krzemu i w czystej postaci są bezbarwne. Obecność żelaza sprawia, że beryl przybiera piękny morski niebieski odcień, stając się akwamarynem.
Szmaragd swoją zieloną barwę zawdzięcza zawartości chromu i wanadu, a morganit jest różowy dzięki obecności manganu. Mniej znana żółto-zielonkawa odmiana berylu, heliodor, bogata jest w żelazo i uran.
Od czasu do czasu spotykany jest także bezbarwny beryl, zwany goszenitem. Jest to minerał rzadki i ma niewielką wartość jako kamień szlachetny. Goszenit posiada jednak pewną wartość historyczną, ponieważ był prekursorem współczesnych okularów.
Na szczególną uwagę zasługuje beryl gwiaździsty, ze względu na swoje niepospolite właściwości: na jego powierzchni możemy obserwować asteryzm, czyli układanie się promieni światła na powierzchni kamienia na kształt gwiazdy. Zjawisko to występuje, gdy w sieci krystalicznej minerału pojawią się drobinki innego kamienia (tzw. inkluzja). Można także osiągnąć "efekt gwiazdy" stosując specjalny szlif kaboszonu.

Beryle są popularne nie tylko ze względu na wspaniałe kolory. Wyróżnia je także wysoki połysk i twardość, dzięki czemu doskonale nadają się do wyrobu biżuterii. Co zaskakujące, beryl nieomal nie posiada zastosowań poza jubilerstwem - choć jest niezwykle popularny i budzi silne emocje. Ten kamień cechuje się wyjątkową twardością (aż 8 w dziesięciostopniowej skali Mohsa) oraz swoją charakterystyczną, heksagonalno-pierścieniową budową.


Recenzje

Napisz opinię

Beryl

Beryl

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: